Güncelleme:
03.11.2006
             

 

Site içi arama


google'da ara
antikapitalist'te ara


“Darbeciler Yargılansın”

Çiğdem Özbaş, 78’liler Vakfı Girişimi’nin İstanbul Şube Başkanı Celalettin Can ile “Darbeciler Yargılansın” etkinlikleri ve hedefleri üzerine görüştü.

Kendinizi tanıtır mısınız?
1956’da Tunceli’nin Ovacık ilçesinde doğdum. Çocukluğum Elazığ’da geçti. Devrimci mücadeleye 73-74 yıllarında katıldım. İlk olarak Elazığ’da Kültür Derneği Başkanlı’ğı yaptım. Şişli Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanıp İstanbul’a geldiğimde Türkiye ateş altındaydı. Öğrenci yurtları işgal edilmiş, yoğun faşist saldırılar yaşanıyordu. İstanbul Devrimci Öğrenciler mücadelesinde yer aldım. İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) yönetimindeydim. İstanbul’da Dev Genç’in kuruluşuna katıldım. İlk Genel Başkanı bendim. Mücadele içinde yakalandım 19 yıl 5 ay cezaevinde kaldım. 1999’un Eylül ayında hapisten çıktım. Beş yıldır 78’liler faaliyetinin sözcülüğünü yapıyorum.

78’liler Vakfı Girişimi hakkında bilgi verir misiniz?
78’liler girişiminin amacı bir dönemi, 12 Eylül rejimi ve 12 Eylül darbecileri üzerinden sorgulamak ve toplumun bu suçlarla yüzleşmesini sağlamaktır. En genel olarak, bir dönemle hesaplaşmaktır.
Tabii ki, bugünün güncel, somut sorunları ile ilişki kurarak bu hesaplaşma ve sorgulama kültürü geliştirilir. Bu anlamıyla 78’liler hareketi bir kuşak hareketi değildir. 12 Eylül rejimi ve darbecilerle hesaplaşmayı bir bütünlük içinde ele alan, 12 Eylül yasaklarıyla mücadeleyi önüne koyan, Türkiye’nin 30 yıllık gizli tarihini açığa çıkarmaya çalışan, dayanışan ve bütün bunları demokratik Türkiye perspektifiyle gerçekleştirme düşüncesinde olan herkes 78’lidir.
Genel bir tanımlama yapılacak olursa 78’liler anti militarist toplumsal demokratik bir harekettir.
Biz, yola çıkarken başlangıçta 78’liliğin felsefesini açığa çıkarmaya çalıştık. İki yıl süren işin felsefesini kurma ve 12 Eylül mağdurlarını toplama faaliyetlerinden sonra “Yurttaşlık Haklarımızı İstiyoruz” adı altında kuşağımızın üzerindeki yasakları kaldırma kampanyası başlattık. 2,5 yıl süren kesif bir çalışmadan sonra parlamentodan çıkan bir yasayla kuşağımızla aynı dönemde yaşamış bütün toplumun üzerinde kamu ve medeni haklar yasaklarını kaldırdık.
Yasakların kalkması kuşağımızın toplumsal ve siyasal yaşantısı açısından elbette önemliydi. Ama daha önemlisi 25 yıl boyunca inkar edilen, yok sayılan bir kuşağın tarih önünde beraat etmesi, darbecilerin yasakçı ve inkarcı politikalarının iflas etmesiydi.

12 Eylül’ün 25. yıldönümünde çağırmış olduğunuz eylemin hedefi nedir?
Beş yıl önce bu faaliyete başlarken 12 Eylül adeta unutulmuştu, kuşağımız zaten inkar edilmişti. Ama kampanyalar sürecinde 12 Eylül hatırlanmaya, kuşağımız toparlanmaya ve değişik kesimlerle ilişki kurmaya başladı. Bundan aldığımız motivasyonla “Yasakları kaldırdık, sıra darbecilerde” hedefini koyduk. Bunun ilk adımı olarak Anayasa’nın geçici 15. maddesinin kaldırılarak darbeciler ve yandaşlarının yargılanması ve TBMM’de Gerçekleri Araştırma ve Adalet Komisyonu kurulması için kampanya başlattık.
İmza kampanyası, paneller, gazete, radyo ve TV söyleşileri, halk toplantıları ve benzeri biçimde süren kampanyayı 12 Eylül’ün 25.yılında yoğunlaştırdık. Bu çerçevede tüm Eylül ayı boyunca Türkiye’nin dört yerinde mitingler, çok sayıda basın toplantısı, sergiler, sempozyumlar, çeşitli söyleşiler yapacağız. Amacımız, bir toplum ve kamuoyu bilinci yaratmak, 15. maddenin kaldırılması ve komisyon oluşumunu meclise taşımaktır. Mecliste bir sonuç alamazsak kendi adalet platformlarımızı geliştirmeyi düşünüyoruz.

Barışa Rock’a katılacağınızı duyurdunuz. Gençlerle aranızda nasıl bir bağ oluşturmak istiyorsunuz?
Barışa Rock’a katılıyoruz, çünkü gençlerle buluşmak istiyoruz. Onlar ne düşünüyor, hayata nasıl bakıyorlar anlamak istiyoruz. Yaşadığımız deneyimi ve bunun sonuçlarını bir daha aynı şekilde yaşanmaması için tüm genç kesimlerle olduğu gibi, onlarla da paylaşmak istiyoruz.
İstiyoruz ki, bizim deneyimimiz onların enerjisiyle birleşsin. İstiyoruz ki, darbe rejimini ve darbecileri onlarla birlikte sorgulayalım, demokratik ve çağdaş bir toplumu onlarla birlikte kuralım.
Onları eylemlerimize özellikle de mitinge bekliyoruz. Kendi şarkıları, duruşları ve tarzlarıyla zenginlik katmalarını istiyoruz.
Kendi varlıklarını ve geleceklerini karartanlardan hesap sormalarını istiyoruz. 12 Eylülcüler bizi tasfiye etmekle toplumsal dayanışmayı, özgürlük ve adalet ruhunu tasfiye ettiler. Yeni kuşakta özgürlük ruhunun gelişmesinin önünü tıkamak istediler. Ortak ideallerde buluşmamız, 12 Eylül’ün gençliğe dönük politikalarının iflası anlamına gelecektir.

PEŞLERİNİ BIRAKMAYACAĞIZ!
Geçmişle yüzleşmeden ve hesaplaşmadan;
12 Eylül tüm kurum ve kurallarıyla ortadan kaldırılmadan;
BU ÜLKEYE DEMOKRASİ GELMEZ!
Eli kanlı 12 Eylül’ün 25. yıldönümünde, 12 Eylül’ün hayatın her alanındaki bütün mağdurlarını; on binleri, yüz binleri, milyonları:

MİTİNGE ÇAĞIRIYORUZ!
Tarih: 11 Eylül 2005, Pazar
Yer: Kadıköy Alanı, İstanbul
Gar Önü- Sıhhiye Meydanı, Ankara
Bornova Cumhuriyet Meydanı, İzmir
Metropol Meydanı, Mersin
Saat: 11.00

78’liler Meclisi Türkiye ve 78’liler Girişimi

'Türkiye'de Durum' sayfasına dön
sayfa başına dön