Güncelleme:
21.11.2006
             

 

Site içi arama


google'da ara
antikapitalist'te ara


Bu broşür, "sosyalist" olarak tanımlanan Doğu Bloğu ülkeleri ve SSCB 1989-1990'da çökmeden önce yazılmıştır. Dolayısıyla şu andaki Rusya'yı değil; 1928 sonrası dönemi incelemekte ve bu dönemde Rusya'da yaşananların "sosyalizm" değil "devlet kapitalizmi" olduğunu savunmaktadır.

Konuya ilişkin ayrıntılı çalışma için Tony Cliff'in "Rusya'da Devlet Kapitalizmi" adlı eserinden yararlanılabilir.

Aşağıdaki linkten broşürün Word biçimini indirebilirsiniz (dosya yaklaşık 135 kb'tır)

 

Rusya'nın niteliğinin ne olduğu sosyalistlerin göz ardı edemeyeceği bir konu. Bizler ne zaman "kurtuluşun sosyalizmde olduğunu" öne sürsek hemen Rusya deneyiminin örnekleri yüzümüze çarpılır: Bürokrasi, adaletsizlik, diktatörlük, Gulak Takımadaları'ndaki "sosyalist" köle kampları, 1968 Çekoslovakya'sındaki "sosyalist" tanklar, "dünyayı zincirlerinden kurtarmak için" Kula Yarımadası'nda hazır bekleyen "sosyalist" bombardıman uçakları, Afganistan'daki "sosyalist" silahlı helikopterler, Doğu Avrupa'da bağımsız sendikalara üye olan işçilerin "sosyalist" hapishanelere tıkılması vb.

Bu sorularla yüzleşebilmek bizim için acil bir gereklilik. Ciddi bir Marksist değerlendirme Rusya'nın sosyalist olduğunu, ya da hiç olmazsa sosyalizm yolunda ilerleyen daha üstün bir toplumsal örgütlenme olduğunu iddia edebilir mi? Eğer edecek olursa bundan böyle bir Marksizmin sözünü etmek bile boşuna olur. Çünkü o takdirde Marksizm, çalışan insan kitlelerinin kurtuluşunun teorisi olarak bütün itibarını yitirmiş olur.

Hayır, biz böyle düşünmüyoruz. Marks'ın kapitalizmi analizinin ve Rusya'nın dikkatli bir incelemesi, Rusya'nın yapısının sosyalizm değil, devlet kapitalizmi olduğunu gösterecektir. Rusya, Batı'da olanlardan daha üstün toplumsal bir düzen değil, aynen onlar gibi emperyalist ve kapitalist bir güçtür. Bir-iki reform bir düzeni sosyalizm yapmaz. Sosyalizm için, tıpkı Batı için geçerli olduğu gibi, Rusya'da da egemen sınıfı ve onların egemenliğini koruyan tüm yapıyı devirecek toptan bir işçi devrimi gerekiyor.

Bunun niye böyle olduğunu görmek için Rusya'ya bir göz atarak başlamamız gerek.

 

Rusya'da Devlet Kapitalizmi - Peter Binns

 

'Antikapitalist yayınları' sayfasına git
sayfa başına dön

   

kütüphane sayfasına git