Güncelleme:
21.11.2006
             

 

Site içi arama


google'da ara
antikapitalist'te ara


Bu broşürün Acrobat Reader formatına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz (dosya yaklaşık 81 kb'tır)
NOT: Acrobat Reader programını buradan ücretsiz olarak indirebilrisiniz.

Sosyalist hareket bugün ciddi bir kriz yaşıyor. Onyıllardır sosyalist olarak savunulan rejimler, bu ülkelerin işçileri tarafından yıkıldı. Bu toplumlarda işçilerin iktidarda olduğu sanılırken, işçiler bize bu rejimlerin birer diktatörlük olduğunu gösterdiler. 1989 Doğu Avrupa devrimleri, Tiannenman Meydanı, SSCB'nin dağılması, Nikaragua'da sandinistlerin iktidarı kaybetmesi, vb. dünyanın her yanında stalinizmi sosyalizm olarak savunmuş birçok insanı "yoksa sosyalizm düşüncesi hata mıydı?" sorusuyla karşı karşıya bıraktı. Piyasa kapitalizminin sözcüleri "komünizmin öldüğünü" ilan ettiler. Bu şaşkınlık içinde binlerce, onbinlerce sosyalist kapitalizmin insanlığa birşey vaadetmediğini, aksine savaşlar, açlık, işsizlik ve baskı vaatettiğini görseler de alternatifsiz bir şekilde sağ düşünceden etkilenmeye başladılar. Bu savrulmadan kurtulabilmenin ilk şartı dünyada olup biteni açıklayabilmektir.

Kapitalist topluma parlamentoya seçilen milletvekillerinin yapacağı reformlar veya kendine sosyalist diyen gerillaların iktidarı almasıyla yukardan aşağıya son vermek mümkün mü? Marx'tan bu yana dünya işçi sınıfı deneyimlerini yorumlayan ve teorize eden sosyalistlerin savunduğu sosyalizm bu mudur?

Bu sorulara olumlu yanıt verenler; yani Rusya'nın, Doğu Avrupa'nın, Çin'in, Küba'nın sosyalist olduğunu savunanlar, bu ülkelerin, işçileri sömüren ekonomilere ve baskıcı rejimlere dayandığını anlamıyorlar ve aynı şekilde neden ve nasıl yıkıldıklarını da açıklayamıyorlar. O halde ilk ihtiyacımız marksist geleneğin ne olduğunu ve neyi savunduğunu netleştirmektir.

'Aşağıdan Sosyalizm'i indir

 

'Antikapitalist yayınları' sayfasına git
sayfa başına dön

   

kütüphane sayfasına git