Güncelleme:
29.11.2006
             

 

Site içi arama


google'da ara
antikapitalist'te ara


Lenin'in Kitapları

Dünya devrimci sosyalist mücadelenin öncülerinden Vladimir Ilyiç Ulyanov Lenin'in kitapları bu sayfada yer alıyor.

NOT: PDF uzantılı dosyalar Acrobat Reader programıyla çalışmaktadır. Bu programı ücretsiz olarak buradan indirebilirisiniz.

 


 

Emperyalizm: Kapitalizmin En Yüksek Aşaması

Lenin'in Birinci Dünya Savaşı sürerken 1916'da kaleme aldığı bu kitapçık, Avusturyalı marksist Hilferding'in Finans Kapital kitabıyla başlattığı ve Rosa Lüxemburg ve Buharin'in geliştirdikleri emperyalizm tahlillerinden, dünya savaşı koşullarında pratik politik sonuçlar çıkarmaya dönük yazılmıştır.

(www.kurtuluscephesi.com sitesinden alınmıştır)
Emperyalizm: Kapitalizmin En Yüksek Aşaması (PDF dosyası - yaklaşık 430 kb)

 

Devlet ve Devrim

Rusya'da Ağustos 1917'nin sonunda gerçekleştirilen karşı-devrimci askeri darbe, Bolşeviklerin ön ayak oldukları birleşik işçi mücadeleleri ve grevleri sayesinde başarıyla savuşturuldu. Bunun sonucunda Bolşevikler işçi sovyetlerinde hızla çoğunluğu elde etmeye başladılar. Devrim ve iktidar sorunu da ortaya çıkmış oldu. Lenin'in bu kitapçığı bu iki sorunu teorik ve tarihsel çerçevede inceleyerek açık pratik sonuçlar ortaya serer.

(www.kurtuluscephesi.com sitesinden alınmıştır)
Devlet ve Devrim (PDF dosyası - yaklaşık 370 kb)

 

Sol Komünizm: Bir Çocukluk Hastalığı

1917 Ekim Devrimi sonrası özellikle Avrupa'da ciddi devrimci kalkışmalar yaşandı. Avrupa'daki yeni yeni kurulmaya başlanan komünist partiler ise henüz hem deneyimsiz hem de nispeten küçük gruplar halinde olduklarından bu mücadeleleri son noktasına götürecek durumda değillerdi. Buna rağmen bu grupların içinde devrimci maceracılığa ve sekterliğe sürüklenme eğilimi ortaya çıktı. Lenin'in bu kitapçığı Bolşevik deneyimi ışığında esasen bu gruplar içinde oluşan maceracı eğilimlere karşı tartışmak için yazıldı.

(www.kurtuluscephesi.com sitesinden alınmıştır)
Sol Komünizm: Bir Çocukluk Hastalığı (PDF dosyası - yaklaşık 340 kb)

 

 

 

'Açık kitaplık' sayfasına git
sayfa başına dön


kütüphane sayfasına git