Güncelleme:
22.11.2006
             

 

Site içi arama


google'da ara
antikapitalist'te ara


Henüz vakit varken;
TOPLUMSAL BARIŞ SAĞLANMALI

Çiğdem Özbaş, Demokratik Toplum Partisi İstanbul İl Başkanı Doğan Erbaş ile Newroz öncesi demokrasi mücadelesi ve Kürt sorunun çözümü üzerine görüştü.

Newrozlar tarihsel bir ritüel olarak Kürt halkının halklaşması ve uluslaşmasında önemli rol oynamıştır. Tarihi öneminin yanı sıra güncel olarak da ulusal, demokratik, siyasal taleplerin dile getirildiği siyasal bir gösteri olarak kutlanmaktadır.
Newroz bu açıdan üç döneme ayrılabilir. Birinci dönem, 90'lardan 2000'lere kadar olan, 92 Cizre olaylarını da kapsayan TSK saldırılarının arttığı dönem. İkinci dönemde ise, başta Diyarbakır olmak üzere Newroz 2000'li yıllardan itibaren kutlanmaya başlandı, yaygınlaştı ve kitleselleşti. Siyasal olmasının yanı sıra kültürel bir içerik de kazandı. Üçüncü dönem olarak da 2005 ve sonrası olarak ele almak da yarar var.
2000-2005 yılları arasında Kürt halkında göreceli olarak bir iyimserlik egemendi. Bu iyimserliği besleyen iki temel nedenden bahsedilebilir. Birincisi, 1999 yılında gerillanın sınır ötesine çekilmesiyle birlikte TSK ile göreceli çatışmasızlık sürecinin başlamış olmasıdır. Bir diğer neden de Kürtler arasında yaygın olan AB desteğidir.
2004 Haziran'ına geldiğimizde göreceli iyimserliğin kaybedildiği bir döneme girildi. Kürt silahlı güçlerinin sınır ötesine çekilmesiyle başlayan geçici çatışmasızlık ortamı yerine en son yedi militanın bir operasyonda öldürülmesinde görüldüğü gibi 1999 öncesine benzer bir döneme girildiği işaretlerini veriyor.
AB süreciyle ilgili destek korunmasına rağmen, 2004'e kadar olan Kürt sorununun çözümüne yönelik iyimserliğin aynı düzeyde olmadığını görüyoruz. 2006 Newroz'unu böyle bir atmosferde kutlayacağız.
AKP ile ordu geleneksel çizgide buluştu
Kürt sorununda demokratik, siyasi ve barışçıl çözüm yönündeki belirsizlik varlığını tümüyle korumaktadır. Erdoğan şahsında AKP'nin bazı aydınlarla yaptığı toplantılar, bölge ziyaretleri, yine Şemdinli olayı ile ilgili yapılan açıklamalar Kürt halkı tarafından ilgi ile izlendi. İhtiyatlı bir iyimserlik hakimdi.
Ancak aradan geçen sürede somut bir gelişme görülmedi. Asıl gelişme AKP ile ordunun geleneksel çizgide buluştuğu ve birleşmeye doğru gittiği yönünde.
Biz Demokratik Toplum Partisi olarak içinde bulunduğumuz koşullarda demokratik, siyasal çözüm için birbirine bağlı iki temel alanda yasal ve anayasal düzenlemelerin yapılması gerektiğine inanıyoruz.
Kürt sorununun çözümsüzlüğü nedeniyle başladığına ve devam edecek olduğuna inandığımız çatışma sürecinin yarattığı çok yönlü tahribatların bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılması gerektiğine inanıyoruz.
Demokratik katılım
Bunlar önem sırasına göre: Birincisi, genel siyasal af yada toplumsal barış ve demokratik katılım yasaları olarak formüle edilebilir. Af sözcüğünün her açıdan çok uygun düşmediğinin farkındayız.
İkincisi, zorunlu göç nedeniyle köy ve yaşam alanlarından ayrılmak zorunda kalanların yaşadığı olumsuzlukların giderilmesi yönünde idari ve hukuki acil tedbirlerin alınması. Üçüncü düzlem koruculuk sisteminin tamamen lav edilmesi.
Diğer bir temel alandaki önerilerimiz ise Kürt halkının bir halk olmaktan kaynaklanan bütün haklarının yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması.
Yine önem sırasına göre; Kürt diliyle ilgili, başta anadilde eğitim olmak üzere bütün kamusal ve özel alanlarda serbestçe kullanılmasının sağlanması gerekmektedir. İkinci bir başlık olarak düşünce, söz ve ifade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılarak Kürtlerin kendi kimliklerini ifade etmelerine, serbestçe siyaset yapmalarına, başta seçim yasası olmak üzere, olanak tanınması gerekmektedir.
Önemli olan sürecin başlatılması
Bu temel alanlara yönelik düzenlemelerin yapılması değil, yapıla
cak olmasının işaretlerinin verilmesi bile Kürt halkında bir rahatlama yaratacaktır.
Biz DTP olarak Kürt sorununun demokratik çözümüne dair örgütlü, örgütsüz bütün sivil ve siyasi girişimleri ilgiyle izliyoruz. Yetersiz olduğunu bilmekle birlikte destekli-
yoruz. Yapılan girişimlerin kendi içinde tutarlı, Kürt sorununun tarihsel ve güncel önemine uygun ağırlıkta ve güçte olması gerektiğine inanıyoruz. Mevcut ve potansiyel girişimlerin ulusalcı ve devletçi gelenekten bütünüyle kurtulamadığını görmekteyiz.
Bütün bu atmosfer içinde 2006 Newroz'una hazırlanıyoruz. Parti olarak üç yıldır kutlamalarda ortaya çıkan birleşik mücadele isteğine uygun bir biçimde demokrat, sol, sosyalist tüm kesim ve çevreleri de yapılacak kutlamalara çağırıyoruz.

 

Kaybolan köylüler Kulp mezarında
Diyarbakır'da Kulp'ta iki yıl önce ortaya çıkarılan toplu mezarın 1993'de kaybolan köylülere ait olduğu belirlendi.
Kulp'ta bulunan kemiklerin, 1993 yılında kaybolan köylülere ait olduğu iddiaları üzerine 2004 Aralık ayında İnsan Hakları Komisyonu bir heyet görevlendirmişti. Açıklanan, Adli tıp raporu kemiklerin kaybolan köylülere ait olduğunu kesinleştirdi.
Ne var ki raporun tamamı henüz kamuoyuna sunulmadı. Oluşturulan alt komisyonlar bir türlü raporlarını veremiyorlar.
Meclisin Şemdinli Raporu
TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Şemdinli ile ilgili altkomisyon raporunu, KKK Org. Yaşar Büyükanıt'ın adı yer almadan kabul etti. Raporda sadece, 'Halk, bir kuvvet komutanının astsubay başçavuş Ali Kaya'yı tanıdığını söylemesinin kendisine sahip çıkıldığı ve bu olayın örtbas edileceği intibaını verdiğini ve kuşkularını arttırdığı inancındadır' denilmesiyle yetinildi.
Büyükanıt Derhal Yargılansın!
Şemdinli’yi soruşturan savcının Büyükanıt hakkında soruşturma isteği, Genel Kurmay Başkanlığı’na gönderilecek. Bu konunun sümen altı edilmemesi, başta Büyükanıt ve diğer sorumluların derhal yargılanması bugünün Türkiyesi’nin demokrasi mücadelesi için en önemli konulardan birisidir.

 

Musa Anter'in Katilleri Yargılansın

Musa Anter, 70 yaşında iken Diyarbakır'da cinayete kurban gitti. Aradan 14 yıl geçti. Cinayet planlayıcısı Aygan, cinayetin tüm detaylarını kamuoyuna açıkladı, Adalet Bakanlığı ve savcılar hiçbir işlem başlatmadı. Bunun üzerine harekete geçen 327 aydın, ortak deklarasyon yayınladı, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e 'Cinayete karışan kişilere dokunun' çağrısı yaptı.
Aralarında Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, Orhan Miroğlu, Mehmed Uzun, Oral Çalışlar, Tanıl Bora ve Prof. Dr. Büşra Ersanlı'nın da bulunduğu 327 aydın, ortak bir deklarasyon kaleme alarak, JİTEM'ci Abdülkadir Aygan'ın Musa Anter cinayetini detaylarıyla açıklamasına rağmen resmi mercilerin hiç soruşturma başlatmamasını eleştirdi. Deklarasyonun okunduğu toplantıda konuşan Avukat Hasip Kaplan, "Adalet Bakanı Çiçek'i göreve, Başbakan Erdoğan'ı da kamuoyunu bilgilendirmeye çağırıyoruz" dedi.
327 aydının imzaladığı deklarasyon, Taksim Hill Otel'de düzenlenen toplantı ile kamuoyuna açıklandı. Deklarasyon, cinayette ağır yaralı olarak kurtulan Orhan Miroğlu, Avukat Hasip Kaplan, Sanatçı Ferhat Tunç, SODEV Başkanı Mebuse Tekay ve Avukat Erol Kızılma tarafından okundu. Abdülkadir Aygan adlı JİTEM elemanının medyada yer alan açıklamalarının suskunlukla karşılanmasının son derece üzücü olduğunu, suskunluğun sona ermesi gerektiğini kaydeden Miroğlu, 40'a yakın insanın öldürülmesine karışan Aygan'ın Ülkede Özgür Gündem ve Hürriyet gazetelerinde 70 yaşındayken 20 Eylül 1992'de Diyarbakır'da katledilen gazeteci-yazar Musa Anter'i nasıl öldürüldüğünü detayları ile anlattığını hatırlattı.
Toplumun yara almış adalet duygularının ancak geçmiş dönemle yüzleşmekle tatmin olacağını ifade eden Miroğlu, Musa Anter cinayetine karışan JİTEM'ci Abdülkadir Aygan, cinayeti işleyen korucu Hamit Yıldırım ve cinayeti planlayan Ankara Terörle Mücadele Şubesi'nde görev yaptığı öne sürülen Ali Ozansoy'un yargı önüne çıkarılmasını talep etti. Miroğlu, 1970'li yıllardan bu yana JİTEM, Özel Harp Dairesi, Kontrgerilla gibi bir takım gizli örgütlenmelerin Şemdinli'de yaşanan olayların da gösterdiği gibi hala korunduğunu belirtti.

 

sayfa başına dön


 
gazete arşivine git